Vznik Múzea lodnej dopravy

Možno to mnohí nevedia, ale Bratislava je mesto so starodávnymi lodníckymi tradíciami. Žiaľ v hlavnom meste nemáme ani jedno zariadenie, ktoré by sústreďovalo a dokumentovalo históriu plavby a poskytovalo širokej verejnosti možnosť na vlastné oči nahliadnuť do histórie vodnej dopravy na Slovensku.
A preto sa veľmi potešil, keď ma pred časom oslovila skupina nadšencov z prostredia SPaP (Slovenská plavba a prístavy) s ideou zriadenia múzea lodnej dopravy v Bratislave. V našom prístave totiž existuje unikátne historické plavidlo Šturec, ktoré žiaľ v súčasnosti chátra. Bez jeho záchrany je vysoko pravdepodobné, že táto historická loď skončí medzi železným šrotom. Pritom ide o objekt veľmi vhodný na zriadenie spomínaného múzea lodnej dopravy.

Zrodila sa teda idea, že by sa v priestoroch lode ŠTUREC sústredili materiály o histórii lodnej dopravy a aktivitách plavebného podniku ČSPD, SPD a dnešnej spoločnosti SPAP a.s. Samotná loď ako cenný dobový artefakt poskytne návštevníkom možnosť oboznámiť s prostredím riečneho remorkéra a jeho kompletným originálnym dobovým vybavením. Plavidlo by bolo za týmto účelom vytiahnuté z vody a vystavené pre verejnosť pri Dunaji len kúsok od nákupného centra Eurovea. Dúfam, že sa spolupráca na záchrane Šturca čoskoro rozbehne.


Návrat na všetky články

Kontaktujte nás

Sme team ľudí, ktorí chcú s vami udržiavať dialóg. Preto sme vďační za akýkoľvek podnet, otázku alebo pripomienku. Snažíme sa vám odpovedať v najkratšom možnom čase. Ďakujeme.

 

MLADÁ PETRŽALKA – lokálna strana
Béžová 3958/4, 851 07 Bratislava
IČO: 42 364 078
Číslo účtu: SK93 0900 0000 0051 4643 7216

Kontaktný email: mladapetrzalka@mladapetrzalka.sk

 

 

Zaujíma vás, čo sa deje na našom Facebooku?
Sledujte naše príspevky, témy a súťaže.

Viete už o našom unikátnom projekte internetovej
petržalskej televízie? Zaujímavé video reportáže môžete
odoberať na našom YouTube profile.